Czasem same gniazdka elektryczne nie wystarczą. Zobacz jak zaplanować okablowanie w pomieszczeniach biurowych, aby zajmowały jak najmniej miejsca i się nie rzucały w oczach, a jednocześnie aby dostęp do wszystkich gniazdek był ułatwiony.

Co zrobić z listwami pod biurkiem?

W biurze największy problem z kablami robi się pod biurkiem, na którym trzymamy komputer. Kable zasilające komputer, monitor, pozostałe peryferia, takie jak drukarki czy skanery oraz dodatkowe urządzenia jak lampki biurkowe zajmują bardzo wiele przestrzeni. Niestety ten natłok kabli jest niezbędny, jeśli chcemy uruchomić wszystkie urządzenia. Najczęściej podłączamy to wszystko do jednej lub kilku listew.

Takie listwy możemy schować, aby nie rzucały się w oczy i nie zbierały kurzu. Najczęstszym rozwiązaniem są specjalne korytka aluminiowe, które można przymocować od spodu blatu biurka, i umieścić w nim listwę. Kable są utrzymywane z tyłu blatu, pod spodem, zatem nie rzucają się w oczy, a jednocześnie nadal w łatwy sposób możemy przepinać dowolne urządzenia. Podobnym rozwiązaniem jest przylepienie listwy dwustronną taśmą do spodu blatu lub boku biurka.

Listwę wraz z nadmiarową długością kabli możemy umieścić w pudełku, w którym wytniemy dziurki na wystające przewody. Mniejszą i bardziej ozdobną wersję takiego pudełka możemy postawić na biurku, jeśli używamy wielu urządzeń, które musza być podpięte z przodu biurka.

Gniazdka elektryczne wsuwane w blat

Jeśli często używamy gniazdek dla urządzeń przenośnych, które często odpinamy i podpinamy, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazdka na biurku. Na rynku dostępne są gniazdka elektryczne wsuwane w blat – takie rozwiązanie pozwoli nam na dowolne użytkowanie urządzeń przenośnych bez potrzeby zginania się i wchodzenia pod biurko aby znaleźć wolne gniazdko na listwie. Takie gniazdka elektryczne mogą mieć dodatkowe złącza, np. usb, dzięki któremu będziemy mogli ładować urządzenia bez przejściówek i podłączania do komputera.

Opaski samozaciskające i gumki recepturki

Aby same kable nie leżały w bezładzie, użyj opasek samozaciskających (albo gumek recepturek, jednak te dają mniejszą kontrolę nad zaciskiem i wyglądają mniej estetycznie), aby związać luźny nadmiar kabla. Dzięki temu będą bardziej uporządkowane i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Jeśli chcesz aby kabel był prowadzony przez konkretne miejsce, użyj taśmy klejącej lub haczyków, co pomoże Ci uzyskanie precyzyjnej kontroli nad niesforną elektroniką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *