Każdy z nas szuka takich rozwiązań dla domu, które znacznie wpłyną na oszczędzanie energii, a dodatkowo nie będą szkodziły środowisku. Instalacja solarna czy modernizacja oświetlenia to przykłady działań korzystnych zarówno dla naszego portfela, jak i ekosystemu. Wielu ludzi stoi przed dylematem związanym ze zmianą oświetlenia, polegającą na zamianie zwykłych żarówek na LED-owe. Jakie zalety i wady wiążą się z tym rozwiązaniem? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając diody LED?
Na czym polega modernizacja oświetlenia?
Przeciętna modernizacja obejmuje zwykle następujące działania:
– montaż inteligentnych systemów, które sterują oświetleniem;
– wymiana oprawy oświetleniowej na energooszczędną;
– montaż opraw oświetlających konkretne punkty.
Oświetlenie LED pojawia się nie tylko w naszych domach, ale także w instalacjach przemysłowych, światłach samochodowych czy telebimach reklamowych.
Czym jest LED? Jakie żarówki kupić?
To elektroniczne urządzenie półprzewodnikowe, które pod wpływem przepływającego przez nie prądu emituje światło. Działanie LED opiera się na zjawisku elektroluminescencji. Przy kupowaniu żarówek LED należy zwrócić uwagę na: liczbę lumenów, trwałość, temperaturę barwową, możliwość przyciemniania, klasę energetyczną, rodzaj trzonka oraz zastosowaną technologię. Nie bez znaczenia pozostaje również odporność oprawy na działanie warunków atmosferycznych, głównie w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Przed inwestycją w żarówki LED warto przeliczyć opłacalność inwestycji w oparciu parametry obecnego oświetlenia oraz tego, które je zastąpi.
Zalety LED
Żarówki LED są popularne z jednego, prostego powodu – zużywają znacznie mniej prądu w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Dzięki technologii LED możemy otrzymać znacznie jaśniejsze i mocniejsze światło. Lampy LED odznaczają się wysokim poziomem trwałości, która nie jest uzależniona od liczby włączeń czy cyklu pracy. Zwykle czas pracy lampy LED wynosi nawet od 25 do 50 tysięcy godzin, co w praktyce oznacza, że będą one świecić nawet siedem lat. Diody LED to najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia, które emitują małe ilości ciepła. Dodatkowo osiągają one pełną jasność zaledwie w ciągu mikrosekund. Produkcja żarówek LED nie wymaga użycia rtęci oraz innych niebezpiecznych metali, wpływających w negatywny sposób na środowisko.
Technologia LED zaczyna zastępować tradycyjne żarówki nie tylko ze względu na ograniczenie kosztów, ale także rozporządzenia unijne, które mają wpłynąć na oszczędzanie energii oraz korzystne oddziaływanie na środowisko. Instalacja solarna, ogniwa fotowoltaiczne czy modernizacja oświetlenia to rozwiązania, na jakie powinno decydować się znacznie większa część społeczeństwa.
Oświetlenie LED to innowacyjna technologia, która pozwoli zmniejszyć koszty oświetlenia w naszym domu, a dodatkowo jest całkowicie przyjazna dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *