Widok kwot na rachunkach za energię elektryczną nierzadko zmusza ludzi do podjęcia zdecydowanych kroków, by zadbać o oszczędzanie energii. Dla jednych doskonałą inwestycją okazuje się instalacja solarna, a dla drugich całkowita modernizacja oświetlenia. W dążeniu do zmniejszenia kosztów wydawanych na energię elektryczną warto pamiętać o rozwiązaniach, korzystnych również dla środowiska. Rozwój technologii w dobie XXI wieku nie zmusza nas na szczęście do korzystania ze świeczek czy lampy naftowej jako zamiennego źródła światła. Społeczeństwo szczególnie chwali sobie oświetlenie LED-owe, będące najkorzystniejszym rozwiązaniem dla domu.
Kilka informacji o działaniu technologii LED
LED oznacza diodę emitującą światło, za pomocą zjawiska nazywanego elektroluminescencją. Polega ona na bezpośredniej przemianie prądu elektrycznego w światło. Główną częścią każdej diody LED jest chip półprzewodnikowy, przetwarzający otrzymywaną energię. Nazwa półprzewodnik sugeruje nam jednocześnie, że materiał przewodzi prąd elektryczny tylko w jedną stronę. Półprzewodniki są najczęściej kryształami zbudowanymi z krzemu oraz dwóch warstw: jedna zawiera elektrony ujemne, druga ładunek dodatni. W chwili, kiedy do półprzewodnika zostaje dostarczony prąd elektryczny, elektrony ujemne przeskakują na ładunek dodatni, a podczas tego zjawiska zostaje wydzielona energia, która dostaje się na zewnątrz w postaci promieniowania, zapewniając tym samym światło.
Korzyści z oświetlenia LED-owego dla Twojego domu
Na co możesz liczyć, dokonując modernizacji oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach? Wszystko zależy oczywiście od średniej ilości energii, którą zużywasz rocznie w swoim domu. Możesz liczyć więc na:
– niższe rachunki za prąd elektryczny;
– poprawę jakości światła, dostosowaną do konkretnego pokoju;
– system przyjazny dla środowiska;
– znacznie rzadsze potrzeby wymiany żarówek.
Diody LED zużywają znacznie mniej prądu, a do tego produkują znacznie mocniejsze i jaśniejsze światło. Ich zakup niekoniecznie musi kosztować wiele, ponieważ technologia LED rozwinęła się na tyle, że na rynku elektronicznym pojawiły się produkty od wielu producentów w konkurencyjnych cenach. Żarówki LED charakteryzują się bardzo dużą sprawnością i trwałością, co jest jednoznaczne z długoletnim użytkowaniem bez jakichkolwiek awarii. Przeciętna dioda LED wystarczy na 7 lat użytkowania lub 50 tysięcy godzin pracy. Co ważne, żarówki te nie zużywają się podczas gaszenia i ponownego zaświecania. Osiągają one pożądaną jasność w zaledwie kilka mikrosekund. Dodatkowo są całkowicie przyjazne dla środowiska, ponieważ do ich produkcji nie używa się rtęci.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie modernizacji oświetlenia w Twoim domu – skorzystaj z porad eksperta. Dzięki specjalnym przelicznikom pomoże Ci on określić, jaką kwotę możesz zaoszczędzić, decydując się na oświetlenie LED-owe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *