Odpowiedzią na Twoje potrzeby z pewnością będzie inteligentny dom wyposażony w szereg rozwiązań, o których kiedyś wielu nawet nie śniło. Sterowniki, przyciski czy przełączniki tworzą system układu elektrycznego i automatycznego, który zgodnie z wolą człowieka steruje całym domem. Okazuje się, że współczesne domy, ale także budynki użytku publicznego potrafią naprawdę wiele. Poniżej prezentujemy kilka możliwości na miarę XXI wieku.

Dom dostosowany do Twoich potrzeb
Dom, który czuje? Dom wyposażony w realne zmysły? Sensoryczność na najwyższym poziomie?
Współczesne budynki użyteczności publicznej oraz domy czy mieszkania odznaczają się szeregiem rozwiązań, dzięki czemu zaczynają one funkcjonować niczym żywy organizm.
Te wszystkie możliwości to efekt najwyżej jakości kompatybilności instalacji elektrycznej z instalacją automatyczną. Najbardziej istotne będzie z pewnością odpowiednie oprogramowanie oraz wyposażenie w szereg czujników, sterowników i przełączników. Poszczególne układ współpracują ze sobą. Wszystkie czujniki przekazują odpowiednie parametry do całego systemu. System reaguje i steruje naszym otoczeniem tak, by panowały w nim odpowiednie warunki, czyli najczęściej takie, jakie są wymagane od konkretnego lokatora.
Instalacje w ramach inteligentnego systemu składają się m.in. z:
– czujników otwierania i zamykania drzwi oraz okien,
– czujników natężenia oświetlenia w  poszczególnych pomieszczeniach,
– detektorów ruchu,
– zewnętrznych i wewnętrznych czujników temperatury;
– wewnętrznych czujników wilgotności,
– detektorów zalania oraz wycieków;
– monitoringu audiowizualnego,
– czujników gazu oraz tlenku węgla.

Sposób zarządzania budynkiem
Dzięki całemu systemowi warunki otoczenia wewnątrz obiektu będą regulowane zgodnie z zakodowanymi założeniami, czyli parametrami. W każdym momencie można je dowolnie modyfikować. Regulować parametry można za pomocą pilota, ale także dzięki telefonowi komórkowemu podłączonemu do Internetu. Nie przebywamy więc w pomieszczeniu, a sterujemy temperaturą czy poziomem wilgotności.
Czujniki z sensorów oświetlenia mogą samodzielnie włączać oraz wyłączać oświetlenie. Będzie to przydatna opcja zwłaszcza tedy, kiedy sensory oświetlenia będą współpracować z czujnikami ruchu. Odpowiedzialne sterowanie oświetleniem  w poszczególnych wnętrzach to świadoma troska o ograniczenie zbędnych źródeł poboru energii elektrycznej.

 

Fot. Pixabay.com

Czujniki temperatury będą z kolei odpowiedzialne za zarządzanie klimatyzacją oraz centralnym ogrzewaniem w całym obiekcie. Nie ma bardziej komfortowego rozwiązania. To użytkownik poszczególnego pomieszczenia czy właściciel budynku określa, jaka temperatura powinna panować we wnętrzu, również w lecie. W pomieszczeniach zostanie więc zadana komfortowa temperatura, ale także wilgotność.
Szczególnie istotne dla bezpieczeństwa obiektu w nowoczesnych instalacjach elektrycznych i automatycznych są czujniki ruchu oraz  czujniki zamykania i otwierania drzwi. Nie musimy przejmować się już tym, że zapomnieliśmy zamknąć okien przed wyjściem z domu. Wszystkim możemy sterować na odległość. Czujniku ruchu oraz zamykania drzwi i okien to ważne wsparcie dla monitoringu audiowizualnego. Dom czy obiekt użyteczności publicznej wyposażony w takie inteligentne rozwiązania będzie wyróżniał się wieloma możliwościami. System automatyczne odetnie dopływ mediów, uchyli okno w celu przewietrzenia wnętrza oraz wygeneruje informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie. A jeśli mowa o ewentualnym niebezpieczeństwie, to ważne w nowych systemach są również czujniki tlenku węgla oraz gazu.

Optymalna temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, sterowanie domem na odległość czy najwyższy poziom bezpieczeństwa – takie dzisiaj są inteligentne domy i mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *