Jak prezentuje się świadomość ekologiczna Polaków? Niestety nie najlepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość energii elektrycznej zużywanej przez społeczeństwo, zwłaszcza w okresie zimowym. Wiemy, że oszczędzanie energii jest istotne nie tylko ze względu na niższe rachunki, ale także funkcjonowanie ekosystemu. Bardziej interesuje nas instalacja solarna czy modernizacja oświetlenia niż proste działania, dzięki którym zoptymalizujemy zużywanie prądu elektrycznego w naszych domach. Proste metody i regularność – to klucz do sukcesu!
Nie zapominaj o tym, co oczywiste
Zanim przejdziemy do praktycznych porad odnośnie oszczędzania energii w zimie, zacznijmy od absolutnych podstaw. Dużo energii elektrycznej mogą oszczędzić osoby, które przebywają w kuchni, a tam podejmują się rożnych aktywności. Warto zatrzymać się już na pozornie zwykłym podgrzaniu wody na herbatę. Pamiętaj, żeby nalewać do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Czajnik elektryczny to urządzenie, które z pewnością pochłania najwięcej energii w Twoim domu. Jeśli korzystasz z kuchenki elektrycznej, to w czasie gotowania potraw używaj przykrywek na garnki. W ten sposób znacznie skrócić czas gotowania. Nie zapominaj o dokładnym zamykaniu lodówki czy używaniu zmywarki tylko wtedy, kiedy jest pełna.
Najbardziej podstawową zasadą, która wpłynie na oszczędzanie energii jest również wyciąganie ładowarek z kontaktu oraz dopilnowanie, by urządzenia elektrycznie nie funkcjonowały w trybie czuwania. Teraz przejdźmy do kilku niezbędnych wskazówek na zimę.
Praktyczne porady tylko na zimę
Co możesz robić w zimie, żeby zadbać o niższe zużywanie energii w domu? Wcale nie musisz zatroszczyć się jesienią o modernizację oświetlenia czy instalację solarną. Wystarczy, jeśli w zimie nie zapomnisz o:
– wyregulowaniu termostatu na stałą temperaturę;
– ciepłym ubiorze, nie tylko na zewnątrz;
– obniżeniu temperatury na noc;
– odsunięciu mebli od kaloryferów;
– wyeliminowaniu wilgoci;
– sprawdzeniu szczelności okien i drzwi.
Tak niewiele, a takie zachowania dają naprawdę duże, a przede wszystkim pewne efekty. Jeśli odczuwasz potrzebę przewietrzenia pomieszczenia, to rób to krótko i skutecznie. Nie możesz nadmiernie wychłodzić pokoju, dlatego długie wietrzenie jest nieefektywne. W momencie wietrzenia nie zapominaj również o zakręceniu termostatu.
W zimie ważna staje się przemyślana izolacja. Możesz zagwarantować sobie dodatkowe zatrzymanie ciepła w pokoju chociażby poprzez zasłonięcie zasłon w oknach na noc. W ciągu dnia zadbaj o to, by kaloryfery nie zostały przykryte ciężkimi kotarami. W znaczny sposób ograniczą one rozprzestrzenianie się ciepła po całym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj okien w słoneczne dni!
Metody, dzięki którym zadbasz o oszczędzanie energii w Twoim domu są naprawdę proste do realizowania. Oczywiście liczy się regularność. Zamiast martwić się rosnącymi rachunkami za energię elektryczną i cieplną – zacznij dbać o swoje finanse, a przy okazji o ekologię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *