Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, jak ważne jest oszczędzanie energii. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to energia elektryczna czy cieplna uzyskiwana ze spalania kopalin. Energetyka na świecie w znacznym stopniu opiera się na źródłach nieodnawialnych, a więc ich zasoby się kurczą. Wytwarzanie jej opiera się głównie na przetwarzaniu paliw kopalnych, co powoduje wydzielanie do atmosfery różnych trujących substancji. Ze względu na coraz wyższe wydobycie surowców energetycznych, staje się ono coraz droższe. Dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście do racjonalnego korzystania ze wszelkich form energii. Ważne jest też to, że oszczędzanie nie powinno odbywać się tylko na poziomie dużych przedsiębiorstw, ale i w prywatnych domach czy mieszkaniach. Jak zatem dobrze gospodarować energią z której korzystamy na co dzień?
Szacunek do energii przez cały rok
Dobre korzystanie z mediów dostarczanych nam do gospodarstw domowych to używanie ich w takiej ilości jak jest nam naprawdę w danym momencie potrzebna. Oszczędzanie nie powinno być też przypływem chwili czy krótkotrwałą modą. O dobrym dysponowaniu energią trzeba myśleć przez cały rok. W ciągu całego roku bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie temperaturą panującą w naszych miejscach zamieszkania. Dlatego warto zastosować w naszych gospodarstwach domowych kilka wskazówek dotyczących oszczędzania. Jest to np.:
– likwidacja nieszczelności cieplnych w budynkach np. w oknach i drzwiach,
– stosowanie regulatorów ciepła na grzejnikach,
– zapewnianie zdrowej temperatury,
Podobne zasady dotyczą okresów roku w których notuje się wysokie temperatury. Schładzanie pomieszczeń poprzez klimatyzację również nie powinno odbywać się w nieszczelnych pomieszczeniach. Urządzenia klimatyzujące powinny być wyposażone w odpowiednie czujniki, by temperatura w chłodzonych obszarach była odpowiednio podtrzymywana. Nie powinna być ona też zbyt niska gdyż jest to nie tylko mało ekologiczne ale i niezdrowe. W okresach przejściowych, wiosną i jesienią, również potrzeba odpowiednio dostosowywać warunki w domach i mieszkaniach by wykorzystywać maksymalnie to co daje nam natura czyli np. nagrzewać pomieszczenia jak najdłużej dzięki słońcu wpadającym przez okna unikając dodatkowego dogrzewania.

Fot. Pixabay.com

O każdej porze dnia i nocy
Oszczędzanie energii jest ważnie nie tylko z perspektywy całego roku, ale i w ciągu każdego pojedynczego dnia. W gospodarowaniu energią, na co dzień, warto stosować kilka zasad tj.:
– odłączanie od energii elektrycznej wszelkich nieużywanych urządzeń,
– gotowanie wody tylko w takiej ilości jaka jest nam potrzebna,
– wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma,
– wyjmowanie z urządzeń chłodniczych wszystkich rzeczy, których obecność tam nie jest niezbędna,
– wykorzystywanie jak najdłużej naturalnego oświetlenia,
– korzystanie z urządzeń o wysokich klasach energetycznych.
Trzeba pamiętać, że oszczędzać energię należy nie tylko w ciągu dnia ale i nocą. W letnie wieczory lepiej wyłączyć klimatyzację i spać przy otwartym oknie, a zimą obniżyć do niezbędnego minimum temperaturę w pomieszczeniu. Zabiegi te nie tylko sprzyjają oszczędzaniu, ale też naszemu zdrowiu.
Dbanie o energię się opłaca
Szanować energię trzeba każdego dnia, przez cały rok. Powinno się jej używać tylko tyle ile niezbędnie nam potrzeba. Oszczędzanie warto zacząć od siebie, swoich domów i zarazić nim bliskich oraz znajomych. Odpowiednie gospodarowanie energią to dbanie o nasze finanse, środowisko, zdrowie i wcale nie musi się wiązać z utratą komfortu i wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *