Każdego dnia używamy w naszych domach i mieszkaniach wiele różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Ułatwiają nam one pracę, naukę, przygotowywanie posiłków, a nawet higienę osobistą. Zapewniają też rozrywkę i kontakt ze znajomymi. Przydomowego warsztatu też nie można sobie wyobrazić bez kilku podstawowych urządzeń elektrycznych umożliwiających realizowanie prac, których bez użycia tych narzędzi nie dało by się wykonać.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie urządzenia elektryczne podłączane do domowej instalacji stają się odbiornikami mającymi wpływ na zużycie energii. Oczywistym jest, że każde urządzenie ma inną moc, a co za tym idzie inny pobór. Zatem, które urządzenia elektryczne zużywają najmniej energii?

Mały sprzęt AGD
Wykonując wiele czynności w domu posługujemy się często sprzętami niedużymi gabarytowo, ale znacznie ułatwiającymi nam życie. Szczególnie pomagają nam w kuchni. Do takich urządzeń z pewnością zaliczyć można:
– miksery, blendery i roboty kuchenne,
– młynki elektryczne,
– krajalnice do chleba,
– noże elektryczne.
Przyspieszają one znacząco wykonywanie czynności kuchennych. Nie należy też jednak zapominać o urządzeniach pomagających w utrzymaniu higieny osobistej. Takie urządzenia to m. in.:
– golarki do zarostu,
– depilatory,
– elektryczne szczoteczki do zębów,
– golarki do włosów.
Nie można też pominąć różnego rodzaju urządzeń do masażu i lamp naświetlających, których używanie pomaga w uśmierzaniu bólu i wspomaga rehabilitację.

Urządzenia RTV
Ważną rolę, głównie informacyjną i rozrywkową, pełnią w naszych gospodarstwach domowych sprzęty takie jak:
– odbiorniki telewizyjne i radiowe,
– odtwarzacze DVD i BlueRay,
– dekodery telewizyjne,
– projektory,
– zestawy audio.
Urządzeń takich posiadamy coraz więcej. Wynika to z faktu, że sprzęt taki dość szybko się starzeje przez ogromny postęp technologiczny, jaki odbywa się w ostatnich dziesięcioleciach.

Sprzęt komputerowy
Potrzebny do pracy, nauki oraz rozrywki sprzęt komputerowy już na dobre zadomowił się w naszych mieszkaniach. Dzięki niemy wykonujemy kilkoma kliknięciami, czynności, które kiedyś wymagały wielu godzin. Do takich sprzętów należą z pewnością:
– komputery i laptopy,
– drukarki,
– skanery,
– telefony komórkowe i smartfony,
– urządzenia sieciowe takie jak routery.
Urządzenia takie, często traktowane jako zwykłe gadżety, umożliwiają nam:
– kontakt ze znajomymi nawet na drugim końcu świata,
– płatności internetowe,
– zakupy online,
– przesyłanie wiadomości elektronicznych;
– słuchanie muzyki i oglądanie filmów w Internecie.
Warto również dodać, że w dzisiejszych czasach zaciera się granica między sprzętem RTV i komputerowym, gdyż na przykład można oglądać telewizję w laptopie, a Internet przeglądać w telewizorze.

Mała moc, duże możliwości
Używane w domach sprzęty o stosunkowo małej mocy znamionowej, wykonują dla nas ogromną pracę. Dzięki nim osiągamy dużo nowych możliwości nauki, pracy, rozrywki czy wykonywanie w sposób wygodny domowych czynności. Należy jednak pamiętać, że duża ilość pracujących urządzeń, nawet małej mocy, może mieć istotny wpływ na zużycie energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *